انجمن بازی های ویدئویی

Farsi Gamers
 
HomePortalSearchMemberlistRegisterLog in
اگر هنوز عضو نشدید پس سریع تر برروی عضویت کلیک کنید تا بخشی از ما باشید!
مدیران،کاربران ویژه و ناظمین حتما از بخش جلسات مدیران انجمن بازدید نمایند

Share
 

 نقد و بررسی بازی Alan Wake

Go down 
AuthorMessage
rainyboy
مدیریت انجمن
مدیریت انجمن
rainyboy

شرکت مورد علاقه من: : Microsoft GS

دستگاه بازی من: : XBOX 360
رویای من : Kinect
Posts : 39
امتیازات : 10094
تشکر شده : 3
Join date : 2010-07-26
Age : 28
Location : Tehran

Character sheet
Dices Dices: 5
Health Health:
نقد و بررسی بازی Alan Wake Left_bar_bleue100/100نقد و بررسی بازی Alan Wake Empty_bar_bleue  (100/100)

نقد و بررسی بازی Alan Wake Empty
PostSubject: نقد و بررسی بازی Alan Wake   نقد و بررسی بازی Alan Wake I_icon_minitimeSat Aug 07, 2010 4:24 pm


اگر از طرفداران پروپاقرص Max Payne باشید، هرگاه نام شرکت Remedy بر روی زبان ها جاری شود باید به یاد این عنوان بزرگ بیفتید. عنوان Alan Wake نیز از بازیهایی است که Remedy از شش سال پیش بر روی این بازی مشغول به کار شد و سعی کرد که با تکیه بر داستان پربار، خوب و پیچیده ی خود همهگان را شیفته ی خود کند.

نقد و بررسی بازی Alan Wake X9qkkcsqpk2ra6qy78kl

داستان عنوان Alan Wake به شخصی به اسم Alan مربوط میشود که نویسنده ی داستانهای ترسناک میباشد. داستانهای ترسناک او زبان زد خاص و عام هستند و همچنین کتابهای او با فروش بسیار بالایی رو به رو هستند.اما در طی دوسال بعضی اتفاقات برای Alan رخ میدهد که او دیگر قادر به این نیست که کتابها و داستانهای خود را ادامه دهد ! نشریات او به علت نصفه ماندن داستانها و سردرگمی با افت محسوسی رو به رو میشوند و علت تمامیه این مشکلات کم خوابی و مشکل سردرد و افسردگی Alan میباشد. Alice Wake وقتی همسر خود Alan را در چنین وضعیتی میبیند به او پیشنهاد میکند تا هردو به یک سفر تفریحی به Bright Falls بروند. این شهر بسیار وسیع است و Alan به همراه همسر خود در یکی از اتاقهای این شهر که میان جنگل و کنار یک حوضچه میباشد مشغول به تفریح میشوند. اما پس از مستقل شدن Alan و همسر خود در آن کلبه، ناگهان اتفاقات عجیبی مثل خاموش شدن بیخودی برق ها و ... اتفاق میفتد و در بین همین اتفاقات، همسر Alan توسط Ghost های داستان Alan دزدیده میشود و Alan که به این موضوع پی میبرد راه خود را برای پیدا کردن همسر خویش در پیش میگیرد و داستان از همین جا آغاز میشود.

نقد و بررسی بازی Alan Wake Urscds09hi81c0e8th2a

اگر بخواهیم داستان Alan Wake را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که با یک داستان فوق العاده و پیچیده که ذهن هر کسی را مشمول خود میکند رو به رو هستیم. داستان های این بازی به صورت Episode به Episode تعریف شده ، به طوری که شما بعد از به پایان رساندن یک Episode ، شاهد یک Episode جدید هستید و یک سری از جریانات مهم داستان برایتان طی هر مرحله روشن میشود که از طریق آن میتوانید به پیشبرد بازی کمک کنید. Sam Lake را نیز باید از طرفی مورد تشویق بسیار قرار دهیم که یک داستان با پتانسیل بسیار عالی و بالا برای Alan Wake تهیه کرده که واقعآ هر انسانی را به سمت خود جذب میکند. Alan Wake یک داستان ترسناک نیست ! بلکه یک داستان و روایات روانشناسانه از خاطرات و داستانهای شخصی Alan است که خودش را در داستانهای خود گم کرده است ! Same Lake نیز خود در طی صحبتهایی گفته بود که داستانهای من اصلآ مثل داستانهای بقیه ی بازیها نیستند و فقط به علم روانشناسی سوق پیدا میکنند همانند عنوان Max Payne.گیم پلی عنوان Alan Wake را میتوان سری جدیدی از گیم پلی در بازیها دانست ! پیشبرد بازی تنها با استفاده از نور را در سری بازیهای اندکی مثل Silent Hill دیده بودیم ! اما این عنوان یک گیم پلی جدید را برای همگان فراهم کرده است و نمیتوان استفاده از نور در این بازی را تقلیدی از Silent Hill دانست ! شما در بازی راههای زیادی برای از بین بردن دشمنان خود دارید ! Flashbang ، منور ، چراغ قوه و چراغ ماشینها را میتوان از مهم ترین سلاح های شما در بازی دانست و استفاده از تیر هم به منظور رهایی کامل از دست دشمنان تعریف شده است ! شاید اگر در بازی فقط چراغ مورد استفاده قرار میگرفت بازی کمی خسته کننده میشد.

این عنوان در زمینه ی گیم پلی توانست بسیاری از خواسته ها را فراهم سازد و جواب مثبت را به کسانی بدهد که 6 سال منتظر این عنوان بزرگ بودند. گرچه پس از عرضه ی بازی اشکالاتی در آن دیده شد، اما اگر از بُعد کلی به قضیه نگاه کنیم با عنوان بسیار بزگی رو به رو هستیم. Alan Wake توانست آلمانهای جدیدی را در سبک ترس وحشت به ثبت برساند ! استفاده از سلاح سرد و گرم در یک موقعیت را میتوان المان و سبک جدیدی در گیم دانست ! استفاده از سلاح سرد و گرم باعث شده است تا صحنه ی های اکشن در بازی بسیار پر رونق از آب در بیایند و گیم پلی را به چالش بکشند ! اگر شما بازی را روی سخت ترین درجه یعنی Nightmare شروع کنید ، میبینید که این بازی صحنه های بسیار اکشن و درگیر کننده و البته سخت را دارا خواهد بود.

نقد و بررسی بازی Alan Wake Gfoa5h7t3ikc15rcf4py

در بازی مراحلی تعبیه شده است که شما باید در آن به رانندگی با انواع اتومبیلها بپردازید ! البته این مراحل بسیار کم هستند ، اما چیزی که ما در دمو دیده بودیم این بود که این مراحل میتوانند نقاط ضعف این بازی را فراهم سازند که البته پس از عرضه ی این بازی شاهد این بودم که این مراحل اندک در بازی بسیار جذاب هستند و اوقات خوشی را برای شما در Bright Falls فراهم میسازند.
البته در ابتدای بازی شاهد مراحل متنوع تری اعم از حل معماها ، صحبت با کارکتر ها و ... را نیز شاهد هستیم و این نوید این را میدهد که شما در بازی فقط به کشتن و رهایی از دست دشمنان مشغول نیستید و در بعضی مواقع باید به حل معما نیز بپردازید.

این عنوان پس از عرضه ی خود با صحبتهای بسیار زیادی رو به رو شد ! بسیاری از سایتها در نقد و بررسی های خود ، داستان این عنوان را یک داستان خطی و بسیار پیچیده و گیج کننده دانستند ! اما در طی زمان و پی بردن به موهبتهای این بازی کم کم این صحبتها از بین رفتند و کسانی که ادعا کرده بودند داستان این عنوان کاملآ خطی است ، حرف خود را پس گرفتند. Alan Wake یک عنوان Open Enviroment است، یعنی این بازی به محیط پهناور خود وابسته است ! محیط های این بازی بسیار گسترده هستند و برخلاف بازیهای جدید که هیچکدام محیط وسیعی ندارند ، این عنوان با محیط بسیار بزرگی رو به روست ! به گفته ی Remedy بازی تا مسافت 2 کیلومتر جلوتر از خود را به نمایش میگذارد و همچنین راههای زیادی برای پیشبرد یک مرحله تعبیه شده اند که باعث میشود تا گیم پلی نیز به صورت خطی و خسته کننده اجرا نشود.

گرافیک Alan Wake را میتوان بهترین نقطه ی قوت این بازی دانست ! نور پردازی بسیار عالی در همه ی مواقع ، گرافیک چشم نواز و ... همه و همه در بازی بسیار عالی کار شده اند ! نور پردازی بازی همانند بازیهایی مثل Uncharted 2 و Killzone 2 بسیار پویا نمایش داده شده است. نکته ی حائض اهمیت این است که به طور مثال نور هر چراغ قوه ( بستگی به اندازه ی آن ) با نور چراغ قوه ی دیگری فرق دارد و منعکس شدن نورهای چراغ قوه دقیقآ با قوانین فیزیک همخوانی دارند ! مثلآ وقتی شما چراغ قوه را بر روی یک شی میگیرید ، به وضوح میبینید که نور چراغ قوه به طور کامل تمامیه اجزای این شی را فرا میگیرد و به راحتی میتوانید لایه ها و ذرات این شی را ببینید. نور پردازی روی محیط بسیار عالی کار شده است به طوری که وقتی شما نور چراغ قوه ی خود را بر روی مسافت در جنگل می اندازید تا مسافت نسبتآ دوری را میتوانید مشاهده کنید و جالب اینجاست که بازی نیز در این مواقع با افت فریم رو به رو نمیشود ! البته در بعضی مناطق که ( به طور مثال جنگلها ) که مِه تمامیه جاده را گرفته است و چیزی معلوم نیست ، در بقیه ی موارد استفاده از نور در داخل بازی عالی کار شده است و در بعضی Episode ها که بازی در روز به پیش میرود شما محو نور پردازی ، جنگلها و محیط بی نقص این بازی خواهید شد.

البته Alan Wake نیز پس از عرضه با مشکلات بسیار کوچکی نیز از قبیل انیمیشن های ضعیف صورت ، حرکات ضعیف بدن، پرس و نشستن Alan و ... مواجه بود که Remedy تایید کرد که با عرضه ی یک DLC برای این بازی تمامیه نواقص این بازی را برطرف خواهد کرد.این بازی با موتوری به نام Wake Engine که یک موتور دست ساز است ساخته شد و بازی در بیشتر مواقع بر روی 30 فریم در ثانیه در حال اجرا شدن بود و حتی در بعضی موارد اندک تا 33 فریم در ثانیه هم نیز میرسید و نشان میداد که یک بازی بسیار عالی میباشد. در نهایت اگر بخواهیم مشکلات و نواقص Alan Wake را بیان کنیم باید بگوییم که این عنوان یک شاهکار میباشد و باید بعضی نواقص آنرا به پای این بگذاریم که تنها یک تیم 60 نفره مشغول ساخت این بازی بود.

برای مشاهده تصویر در ابعاد واقعی اینجا را کلیک کنید.


صدا گزاری در بازی بسیار عالی تعبیه شده است ! Remedy همیشه در تمامیه عنوانهای خود نشان داده بود که در قسمت صداگزاری مهارت خاصی دارد و این موضوع را در Alan Wake نیز به اثبات رساند ! دادن حس ترس و وحشت به گیمر ها ، صداهای عجیب و غریب از داخل جنگلها و یا روایت داستان که توسط خود Alan انجام میشوند همه و همه بسیار عالی تعبیه شده اند و همانند عنوانهای قبلی Remedy یعنی Max Payne حرف های زیادی برای گفتن دارد.

در کل Alan Wake عنوانی بود که توانست بیشتر خواسته های گیمر ها را فراهم سازد ! البته بعضی سایتها و مجلات بودند که با دادن نمره های ضعیف قصد در خراب کردن این عنوان داشتند که البته موفق نشدند. فروش بسیار عالی Alan Wake باعث شد تا سازندگان بازی از هم اکنون به فکر ساخت نسخه ی دوم باشند و داستان پیچیده و روانشناسانه ی این عنوان را ادامه دهند و در سالهای آینده نسخه های بعدی این بازی که بیشتر به سریال شبیه بود را شاهد باشیم.


گیم پلی: 9.5
داستان: 10
گرافیک: 9.5
صداگزاری: 9.5
موسیقی: 9

امتیاز نهایی: 9 / 10 Smile
Back to top Go down
http://farsigamers.freeforumshosting.org
 
نقد و بررسی بازی Alan Wake
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» DarkStar Developer Jeff Williams On Board to Answer Any Questions
» Tip or Wake, that's The question
» Anyone Heard If Alan Thorn Has.....
» GREEN LANTERN & MISCELLANEOUS FIGURES FOR SALE

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
انجمن بازی های ویدئویی :: نقد و بررسی بازیها-
Jump to: